איך לגשת לכלב חדש ומה הוא מנסה להגיד? - הרצליה ונתניה אוהבות חיות

איך לגשת לכלב חדש ומה הוא מנסה להגיד?

ללמוד ולהבין את שפת הגוף של הכלבים

כלבים הם ללא ספק החברים הטובים של בני האדם אבל תמיד כשפוגשים כלב חדש שלא מכירים, חשוב ללמוד "לקרוא" מה הוא אומר כדי לדעת איך לגשת אליו, וכן כדי שתיווצר סיטואציה נעימה לכל הנוכחים. שפת הגוף היא הדרך העיקרית של כל כלב לתקשר עם כלבים אחרים ובכלל עם הסביבה שלו, כולל חתולים, אנשים ושאר היצורים. אפשר להבין המון מהתבוננות עם תשומת לב בכלב, בין אם אנחנו מכירים אותו או לא. לכלבים שונים יש אישיות שונה ומצבי רוח שונים – ממש כמו לאנשים! אם נשכיל להבין אותם, יהיה לנו הרבה יותר קל להתמודד איתם ולפעול נכון מולם.

חשוב לדעת על מה להסתכל, ולהבין מתוך זה מה מצב הרוח הנוכחי של הכלב מתוך שילוב של כל שפת הגוף שלו – הזנב, הפנים, הלשון, תנוחת הגוף והאוזניים, הכל יחד.

מוכנים? בואו נכיר יחד לעומק את החיה המדהימה הזו.

כלב גדול שוכב ומסתכל למעלה

אז למה חשוב לשים לב כשמסתכלים על כלב?

  • זנב – זנב רגוע ומשוחרר הוא סימן לכלב רגוע. כשכוש בזנב הוא לרוב סימן טוב של כלב שמח המוכן לשחק, אך לא תמיד: כשכוש מוגבל, נוקשה בטווח צר הוא סימן אזהרה. גם זנב זקוף גבוה ונוקשה או לחילופין זנב מקופל מטה בין הרגליים, מצביעים על כך שהכלב כנראה מרגיש מאוים או מפוחד ועדיף לשמור מרחק ממנו.
  • תנוחת הגוף – תנוחת הגוף הכללית היא כנראה הסימן הכי ברור שהכי קל לנו לקלוט במבט מהיר. גוף רפוי, התנועעות חופשית, כריעה על הרגליים הקדמיות כהזמנה למשחק ואפילו התגלגלות על הגב הם כולם סימנים טובים לכלב רגוע ובמצב רוח טוב, המוכן להשתובבות. כלב עם מתח שרירי גבוה, ששערו סומר, הוא כלב דרוך שמרגיש מאויים ולכן כדאי לתת לו מרווח נשימה באמצעות הימנעות ממגע ושמירת מרחק.
  • פנים, פה ולשון – כמו אצל בני האדם, גם אצל כלבים הפנים אומרות לנו המון. כלב שפניו נינוחות, עיניו מבריקות ורגועות, לשונו משתרבבת ואפילו נראה מחייך הוא כלב רגוע ושלו. לעומת זאת, כלב שחושף שיניים, שנוהם או שמבטו ממוקד ועיניו אולי אפילו נראות "יוצאות מחוריהן" הוא כלב מפוחד שעלול לתקוף.

כלב קטן שוכב על הדשא

איך להתנהג במפגש עם כלב חדש שאנחנו לא מכירים?

במידה ופגשתם כלב שאינכם מכירים, ברחוב או בבית, בחנו את הכלב ממרחק ושימו לב לשלושת המאפיינים הבולטים: זנב, תנוחת גוף ופנים. כלב שמדלג בקלילות ונראה שלא שם לב אליכם הוא כנראה כלב נינוח. כלב שנעצר בפתאומיות ומתיישב או נשכב הוא כלב דרוך, שבודק סיטואציה חדשה ומצריך מכם להיות עירניים. כלב שנוהם או חושף שיניים כנראה חשדני ועדיף לא להתקרב אליו אלא להמשיך ללכת תוך שמירה על מרחק בטוח ממנו.

איך לגשת לכלב חדש?

אם כלב שאתם לא מכירים ניגש אליכם או שאתם רוצים לגשת אליו כי הוא נראה חמוד ונעים לליטוף, הכי טוב זה ללכת לאט מולו או מצידו (ולא להפתיע אותו מאחור), להימנע בתחילת המפגש מקשר עין (עלול להתפרש לכלב כאיום) ולהושיט כף יד אחת קדימה לכיוון האף שלו, כי הוא וודאי ירצה לרחרח אתכם וכך לברך אתכם לשלום ולהכיר אתכם. כף היד צריכה להיות מופנית כלפי מעלה כאילו אתם מגישים לו עליה משהו. רק אחרי שהוא ריחרח אתכם ונראה מרוצה, ושפת הגוף שהזכרנו קודם נראית נינוחה, זה זמן מעולה לנסות ללטף אותו. נסו להבין איזה ליטופים עדיפים עליו – מאחורי האוזניים, בבטן וכו'. יכול להיות שהוא אפילו יתרגש ומהליטופים וינסה לקפוץ עליכם, להתגלגל כדי שתלטפו אותו בבטן או שיצמד אליכם כדי לזכות בליטופים נוספים. אל תיבהלו, אלה סימנים טובים מאוד! מצאו דרך שעובדת לשניכם.  אך אם הוא מתעלם מכם, לא מתעניין או שהופיעו אחד או יותר מסימני האזהרה שהזכרנו קודם – עדיף לוותר על המפגש הזה ולמצוא כלב טוב לב אחר לליטוף.

אם דרככם הצטלבה עם כלב במהלך הטיול שלו, כדאי לשאול את בעליו של הכלב האם מותר ללטף אותו. יש כלבים שמאוד ישמחו לתשומת הלב שלכם, אך יש כאלו יותר רגישים, שיעדיפו שמירת מרחק וצריך לכבד את המרחב האישי שלהם.

כלבים הם בעלי חיים נפלאים ורובם הגדול נהנים מאוד מקרבה וליטופים, היכרות מוקדמת עם ה"שפה" שלהם תעזור לכם להבין את מצבם ובהתאם ליצור קשרים טובים ומפגשים נהדרים איתם.

תיהנו!   

אימצתם כלב? הנה כמה דברים שהכלב שלכם היה רוצה לומר לכם במהלך תקופת ההסתגלות שלו. למאמר המלא >>

 

דילוג לתוכן