עיקור וסירוס - הרצליה ונתניה אוהבות חיות

עיקור וסירוס

כל היתרונות

רבים מתלבטים האם לעקר או לסרס את הכלב או החתול. חלק שמעו משפטים כמו "תן לה להמליט פעם אחת, זה יותר בריא", "היית רוצה שיעשו את זה לך?" וכדומה. רוב האמירות הן מאוד לא עדכניות ושקריות.

למעשה, בעיקור וסירוס יש יתרונות בלבד!

יתרון התנהגותי

הסירוס משפיע בעיקר על הזכרים מבחינה התנהגותית. זכר שאינו מסורס הינו בעל נטיה לטריטוריאליות ותוקפנות.
זכר מסורס יהיה רגוע יותר. הוא יסתדר עם זכרים אחרים, יכול לצאת אתכם לגינות כלבים ולחוף הים ולשחק עם כלבים אחרים, יש לו חיי חברה עשירים ונרחבים. כאשר יש נקבה מיוחמת בקרבת מקום הוא לא מנסה לברוח מהבית, שכן אינו רגיש לריחות ולדחפים הללו. הוא גם לא מתוסכל מעצם היותו עם דחף מיני שאינו מסופק, ולא מתמלא באגרסיות בעקבות זה.

נקבות לא משנות את התנהגותן בעקבות העיקור.  העיקור מעניק שקט נפשי לכלבה ולבעלים, שכן נקבה מעוקרת לא מתייחמת וכך נמנע לא רק הדימום המתקיים בעת הייחום, אלא גם העצבנות/תוקפנות שלעיתים מלווה אותו. בנוסף נמנעת לחלוטין התנהגות לא רצויה מצד כלבים אחרים הנמשכים לריח הייחום, בורחים מבתיהם, מתאספים סביב הבית, מנסים לחדור פנימה, רבים ונפצעים, מפריעים לשכנים ומציקים לכלבה ולכם בשעת הטיול.

יתרון רפואי

לעיקור וסירוס יתרונות רפואיים רבים.

עיקור מוריד את הסיכון של גידולים בכלל, ובפרט גידולי עטין וגידולים ברחם ובשחלות. סירוס מונע גידולים בפרוסטטה, רבים מהזכרים נדרשים לעבור את הסירוס בגיל מבוגר בשל גידול בפרוסטטה, סירוס בגיל מבוגר הוא ניתוח קשה יותר לכלב וההחלמה ממנו גם היא קשה יותר.

הדעה הרווחת היא שבעלי חיים מעוקרים ומסורסים נוטים להשמין. הדבר אינו נכון שכן ידוע כבר כי השמנה היא מאוכל ולא מעיקור או מסירוס. יש לפקח על כמויות ההאכלה בכל מקרה בין אם הכלב עבר עיקור או סירוס ובין אם לא. כמו כל יצור חי גם כלבים עלולים להשמין אם אין איזון בין הכמויות שאוכלים למידת הוצאת האנרגיה.

יתרון מוסרי

במדינה שלנו ממיתים כל שנה כ-100,000 כלבים עם זריקה לשריר הלב. הדרך היחידה להתמודד עם ההתרבות הלא מבוקרת וההמתות האכזריות, היא בדרך של עיקור וסירוס. על ידי פיקוח ומניעה של התרבות חתולים וכלבים נוכל למנוע מהם חיי סבל ולהפחית את מספר ההמתות.

ישנם טיעונים אינסופיים בנושא, אנשים טוענים שלגורים של הכלבה שלהם הם כן מוצאים בית ולכן הם לא חלק מהסטטיסטיקה, או שחושבים שאם נעקר ונסרס את כולם למעשה נכחיד את הכלבים והחתולים. אנחנו רחוקים שנות אור ממצב של הכחדת חתולים וכלבים כרגע ולמשך מאתיים השנים הבאות אין סיבה לדאגה. בנוסף, אם אדם מוצא בית לגורים של הכלבה שלו הוא אמנם דאג להם, אבל חרץ גזר דין מוות על גורים אחרים. בסופו של דבר, ישנו מספר מוגבל של בתים שמעוניין לאמץ וככל שנגדיל את כמות הכלבים נגדיל גם את כמות ההמתות.

לסיכום, לאחר פירוט מרבית היתרונות של עיקור וסירוס, ניתן לראות בוודאות וללא כל ספק כי הדבר רצוי והכרחי. אנחנו מקווים שבעזרת חינוך נכון של הדור הבא וניסיון להשפיע על הדורות הקיימים, נוכל לצמצם את ההמתות האכזריות, למנוע מסירת בעלי חיים בשל התנהגות לא נאותה (זכר לא מסורס לדוגמא), ולמנוע אגרסיביות של זכרים סביב נקבה מיוחמת ופגיעה בעצמם.

ככל שמעקרים ומסרסים כלבים וחתולים בגילאים צעירים יותר נהנים מהיתרונות של הניתוח.
הגיל האידאלי לעיקור / סירוס הוא בגיל 5-6 חודשים אצל כלבים ו4-5 חודשים אצל חתולים.
בגילאים צעירים הניתוח קל יותר, מספר התפרים קטן וההחלמה זריזה. עוד באותו יום הכלב שלכם הולך איתכם הביתה על הרגליים ולמחרת החתול שלכם- כמו חדש.

עקרו וסרסו את בעלי החיים שלכם! זה טוב להם, זה טוב לכם, וזה טוב לסביבה.

 

עיקור וסירוס חתולי רחוב בהרצליה:

עיריית הרצליה ועמותת הרצליה אוהבת חיות מעקרות ומסרסות את חתולי הרחוב בהרצליה לאורך כל השנה על מנת למנוע התפוצצות אוכלוסין של חתולים ברחובות העיר, כדי למנוע חיי סבל קצרים ואכזריים מהחתולים ולשפור איכות חיי התושבים והחתולים.

לכידת החתולים נעשית בתיאום עם מאכיל חתולי הרחוב המקומי. לכידת החתולים נעשית ע"י לוכד מומחה ובעל נסיון בצורה ההומנית ביותר. וטרינרים מעקרים את החתולות ומסרסים את החתולים . אוזן החתולים מסומנת כדי שיראו בבירור שהם עברו כבר עיקור סירוס והם מקבלים חיסון נגד מחלת הכלבת. לאחר התאוששות של 24 שעות אצל הוטרינרים, מושבים החתולים אל מקום מחייתם בתאום עם המאכיל שלהם.

מתוך פרסום המשרד לאיכות הסביבה ומשטרת ישראל לציבור: "הדרך הנכונה וההומאנית להתמודד עם בעיית ריבוי חתולי רחוב היא עיקורם ואימוצם. שמירה על אוכלוסיית חתולי רחוב קבועה ע"י עיקורם תמנע מצד אחד חדירת חתולים נוספים, מכיוון שהחתולים הקיימים ישמרו לעצמם על הטריטוריה שלהם מפני חדירת חתולים זרים, ומצד שני יהוו מדביר טבעי של מזיקים למיניהם. העברת חתולי רחוב מסביבתם הטבעית, לא רק שמהווה עבירה על החוק, אלא אף מחריפה את הבעיה, שכן, נוצר ואקום אקולוגי, ולאחר זמן קצר חודרים לטריטוריה חתולים חדשים (שאינם מעוקרים) ומתרבים מחדש״.

 

לתיאום עיקור וסירוס חתולי רחוב בהרצליה:

09-9566056 המחלקה הוטרינרית, עיריית הרצליה

דילוג לתוכן